Historie klubu

Vznik Olympie se datuje do roku 1921, čímž se řadí mezi nejstarší fotbalové kluby v jihočeském kraji. 22. června 1921 byla svolána Valná hromada v místnosti radnice, které se zúčastnilo 42 zájemců, převážně mladých lidí. Byly schváleny stanovy klubu a provedena volba výboru. Za klubové barvy byly zvoleny modrá a bílá. Na návrh jednoho z členů byl klub pojmenován Olympia. V této době neřídili mužstvo trenéři a sestava byla volena přímo výborem. První historické rozestavení hráčů bylo značně ofenzivní, jak určoval tehdejší trend - výbor zvolil stejnou formaci hráčů pro první i druhé mužstvo – 2 obránci, 3 záložníci a 5 útočníků. První roky fungování klubu nepatřily k těm nejjednodušším a na krátkou dobu musela být činnost klubu dokonce přerušena. Naštěstí se v roce 1930 objevila nová vlna fotbalových nadšenců, kteří obnovili schůzování výboru, a tak se mohl uskutečnit první oficiální zápas proti vojenské XI. dělostřeleckého oddílu 255. Vojáci zvítězili 5:4.

V době druhé světové války klub pouze živořil. Někteří členi byli odvedeni do koncentračních táborů a ostatní na fotbal neměli chuť, čemuž se nedá divit. Po konci války byla aktivita klubu ihned obnovena.

Vzhledem k politicko-sociálním změnám po roce 1948 docházelo k sjednocování československé tělesné výchovy a sportu. V této době klub často měnil název – od Sokolu Olympia, přes Sokol Jitex a Slavoj až na TJ Jiskra. V roce 1960 TJ Jiskra poprvé v historii klubu zaregistrovala do oficiální soutěže družstvo žáků. Svou finanční situaci si klub vylepšoval pořádáním společenských akcí. Za zmínku stojí sportovní plesy, silvestrovské večírky i sobotní čajové dýchánky. Týnská kopaná se angažovala také na mezinárodní fotbalové scéně odehráním několika zápasů proti spřáteleným zahraničním klubům, například z Rakouska, Německa, Anglie, Itálie či Dánska. Historicky první mezinárodní utkání sehrála Jiskra 17. 5. 1964 proti rakouskému mužstvu St. Oswald. První internacionální trefu týnských zaznamenal symbolicky nejlepší střelec historie klubu Josef Mikšovský.

Moderní dějiny fotbalu v Týně nad Vltavou se píší od roku 1990, kdy se fotbalisté osamostatnili od TJ Jiskry a vytvořili současný FK Olympie Týn nad Vltavou. Touto změnou se zvýšila sportovní úroveň a týnští fanoušci mohli poprvé fandit v Týně Krajskému přeboru. Vyšší prestiž klubu přilákala generálního sponzora ČEZ-JETE, který hraje pro kasu klubu podstatnou roli i dnes. K finanční podpoře klubu se přidaly i místní firmy a podnikatelé, nicméně Olympie musí stále otáčet každou korunu dvakrát a spoléhá se především na výchovu vlastních hráčů.


Zdroj: Sponzoring ve fotbale na příkladu FK Olympie Týn nad Vltavou (Brom Josef)